14 Ekim 2015, 01:56:02
Lojistik nedir

Lojistik ve Dış Ticaret Portalı | Lojistik/Lojistik nedir =>

Gönderen Konu: Lojistik nedir  (Okunma sayısı 2114 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı LojistikTR

  • Yönetici
  • *
  • İleti: 792
  • Karma +14/-5
  • Cinsiyet: Bay
    • Profili Görüntüle
    • Lojistik Bilgi Portalı
  • Üniversite: Hayat Üniversitesi :)
Lojistik nedir
« : 16 Şubat 2010, 22:28:38 »
                                                                                                                                                                                                                                                                 Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap                                                                                                                                    Lojistik'teönemli yeri olan depolama sahalarından bir örnek Lojistik, ürün, hizmetve insan gibi kaynakların, ihtiyaç duyulan yerde ve istenen zamandatemin edilmesi için bir araç olarak tanımlanabilir...
 
Lojistik
Lojistik'teönemli yeri olan depolama sahalarından bir örnek Lojistik, ürün, hizmetve insan gibi kaynakların, ihtiyaç duyulan yerde ve istenen zamandatemin edilmesi için bir araç olarak tanımlanabilir. Herhangi birpazarlama veya üretim organizasyonunun lojistik destek olmadanbaşarılması çok zordur. Lojistik, nakliye, doküman, depolama, malzemeidaresi ve ambalajlama bilgilerinin birleştirilmesini kapsar. Lojistikişletme sorumluluğu, hammaddenin coğrafik konumlanması, prosesinişletilmesi ve ihtiyaçların mümkün olan en düşük maliyetle karşılanarakişin bitirilmesidir.
Lojistikkelimesinin Türk Dil Kurumu sözlüğüne göre anlamı, geri hizmet olarakverilmiştir. Genel olarak, lojistik mühendisliğin makine sistemlerindenziyade insan sistemleri ile ilgilenen bir branşı olarak görülür.
Başlıklar 
1 Geçmişi
2 İş Dünyasında Lojistik
3 Askeri Lojistik
4 Türkiye'de Lojistik Eğitimi
5 Türkiye'de Lojistik Danışmanlık Hizmetleri
6 ( 3PL ) 3. Parti Lojistik
6.1 Lojistikte Dış Kaynak Kullanımı
7 Lojistik alanları


Geçmişi
Lojistik,doğru zamanda doğru fiyatla, doğru miktara sahip olmak olaraktanımlanabilir. Lojistik bir proses bilimidir. Tüm endüstriyelsektörlerde, verimlilik, tedarik zinciri ve proje devreye almasürelerinin istenen düzeyde olup olmadığı denetlenir. Lojistik,askerlerin ihtiyaçlarının kendileri tarafından karşılanması sürecinden,doğmuş bir konsepttir ve bu temelden yola çıkarak çok daha ileriyegitmiştir. Eski Yunan, Roma ve Bizans uygarlıklarında ihtiyaçlarındağıtımı ve finanse edilmesinden sorumlu Logistikas denen bölümler vesubaylar vardı. Oxford Üniversitesi, sözlüğünde lojistik kelimesi;‘Askerlik biliminin personel, teçhizat, malzeme taşıma, bakım vesağlanması ile ilgili bir dalı’ olarak tarif edilir.
Osmanlı'da lojistik hizmetleri derbendcilik, köprücülük, gemicilik, meremmetçilik adlarıyla başladı.
Lojistik,1950’lerden sonra iş hayatına uyum sağlamıştır. Dünya çapında tedarik,taşıma ve malzeme ihtiyacının artması bunun başlıca sebebidir.
İş Dünyasında Lojistik
İşdünyasında, lojistik tedarikçiden son kullanıcıya uzanan (tedarikzinciri) bir akış içinde; içe veya dışa ya da her ikisine odaklıolabilir. Lojistik yönetiminin ana fonksiyonları, satın alma, taşıma,depolama, döküm girişi, doğru bilgi akışının sağlanması ve buaktivitelerin organize edilmesi ve planlanmasıdır. Lojistikyöneticileri, bir organizasyon içinde kaynakların koordinasyonusağlayarak bu fonksiyonların her birinden gelen bilgileri birleştirir.Lojistiğin temelde iki farklı formu vardır. Biri depolama ve taşıma ağıboyunca malzeme akışının sürekliliğini sağlar. Diğeri projelerinsonuçlanması için kaynaklar zincirini koordine eder.
“Lojistik,müşterilerin ihtiyaçlarını karşılamak üzere her türlü ürün, servishizmeti ve bilgi akışının başlangıç noktasından (kaynağından) ,tüketildiği son noktaya (nihai tüketici) kadar olan tedarik zinciriiçindeki hareketinin etkili ve verimli bir biçimde planlanması,uygulanması, taşınması, depolanması ve kontrol altında tutulmasıhizmetidir.”
Askeri Lojistik 
Askerilojistikte, kaynakların ihtiyaç duyulan yer ve zamanda yerine nasılulaştırılacağı yönetilir. Askerlik biliminde, düşmanın tedarikhatlarını bozmak en önemli askeri stratejilerden biridir. Yakıt,cephane ve yiyeceği olmayan askeri güç savunmasızdır.

Türkiye'de Lojistik Eğitimi 
Lojistikeğitimi Türkiye için oldukça önem arz eden bir yere gelmiştir. Tüm ürünveya hizmetlerin maliyetleri içinde yer alan lojistik maliyetlerinkontrolü, yönetilmesi ve optimum seviyelerde tutulması akademik olaraktakip edilmekte ve çeşitli yaklaşımlar ile sürece katkı sağlanmasıhedeflenmektedir. 2005 yılında Türkiye’nin ilk Lojistik meslek lisesiolan Mehmet Emin Horoz Anadolu Lojistik Meslek Lisesikurulmuştur.Lojistik eğitiminin temelleri lise yıllarında atılmayabaşlamıştır.Akademik eğitim vermek üzere İstanbul Üniversitesibünyesinde Ulaştırma ve Lojistik Yüksekokulu 4+1 (beş) yıllık bölümkurulmuştur. Yeditepe Üniversitesi bünyesinde Uluslararası Lojistik veTaşımacılık bölümü de 4 yıllık eğitim vermektedir. Ayrıca BeykozLojistik Meslek Yüksekokulu, İstanbul Arel Üniversitesi, İstanbulTicaret Üniversitesi, İstanbul Aydın Üniversitesi, Okan Üniversitesindeve Beykoz Lojistik Meslek Yüksekokulunda da Lojistik bölümübulunmaktadır. Ayrıca İzmir Ekonomi Üniversitesi'nde Lojistik Yönetimiadıyla açılan ilk lisans programı bulunmaktadır. Ayrıca Dokuz EylülÜniversitesinde lojistik mühendisliği tezsiz yüksek lisans programıaçılmıştır. Ayrıca yeni açılan Beykoz Losijtik Meslek Yüksekokululojistik eğitimine yeni bir ivme kazanmıştır.

Türkiye'de Lojistik Danışmanlık Hizmetleri
Lojistikişletmeler için çok büyük önem arz eden bir alandır. Türkiye'de birçokişletme lojistik süreçlerini etkin bir şekilde planlayamadığı içinbüyük maliyetlere katlanmak durumunda kalmaktadır. Bu noktada lojistikdanışmanlığı devreye girmekte ve firmalar, planlamada ihtiyaçduydukları beyin gücünü, dışarıdan karşılama şansını eldeetmektedirler. Bu kapsamda bireysel çalışan uzman kişilerebaşvurulabileceği gibi, lojistik üzerine uzmanlaşmış kadrolar ilehizmet veren firmalardan da faydalanılabilinmektedir. Danışmanlar,firmanın süreçlerini incelemekte ve bilimsel yöntemler kullanarakplanlama yapmaktadırlar. Talep tahminleşmesinin ardından üretimplanlama, sonrasında depo süreçlerinin optimizasyonu ve dağıtımsüreçlerinin planlanması ile etkin bir tedarik zincirigeliştirilebilmektedir.
( 3PL ) 3. Parti Lojistik Lojistikte Dış Kaynak Kullanımı
Günümüzekonomik koşullarında şirketlerin asıl üretim ( uzmanlık ) alanlarınındışından çekilerek, maliyet azaltmayı hedeflemeleri nedeni ile busektör gelişimini hızlandırmıştır. Öncelikle neden 3. Parti dendiğiniaçıklamak gerekirse.

1. parti; Üretici, imalatçı, gönderici, toptancı vs. malın ve/veya hizmetin üreticisidir.
2. parti; Birinci partinin doğrudan müşterisi veya akışa göre tedarikçisi olan işletmedir.
3. parti; Dolayısıyla bu iki taraf arasındaki mal ve hizmet akışına giren şirkettir.

Kelimeanlamıyla, lojistik hizmetlerinde dış kaynak kullanımı veya 3. PartiLojistik tanımı geleneksel olarak hâlihazırda şirket bünyesindekilojistik aktivitelerinin gerçekleştirmesi işinin 3. bir şirketedevredilmesidir. Bu bağlamda şirketler uluslararası nakliye, depolama,stok kontrolü, paketleme, etiketleme, sevkiyat, dağıtım vb. işlerindebu alanda uzmanlaşmış ve gerekli tesis, donanım veya personele sahipşirketlere devretmektedirler.
Lojistik alanları
1. Nakliye
2. Stok yönetimi
3. Depolama
4. Paketleme
5. Malzeme ve donanım
6. Sipariş işlemi
7. Tahmin
8. Üretim planlama
9. Satın alma
10. Müşteri hizmeti
11. Yer seçimi.
12. Hizmetler (parçalar, iadeler, atıklar).
                                                                  
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap | we love Youcep

Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap | Lojistics Life


Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş twitter